نان سنتی سبوس کامل
Home Up حکیمانه نان سنتی سبوس کامل تغذیه و طب سنتی

بسم الله الرّحمن الرّحیم

تعجب نکنید...،هنرمندان و خانواده شان هم برای آنکه سالم به زندگی با نشاط بپردازند به تغذیه مفید و طبیعی نیاز دارند.

چند سالی است که جزو مصرف کنندگان و مبلغان تغذیه طبیعی(ارگانیک) شده ایم.

یکی از مهمترینها نان طبیعی بود که برای تهیه آن مشکلات فراوانی را تجربه کردیم

جهت آشنائی با تغذیه طبیعی، سی دی های مربوط  به مجموعه سخنرانیهای کارشناسان و متخصصان تغذیه را ازفروشگاههای نرم افزار تهیه نمایید ویا از طریق اینترنت میتوانید این   مباحث را پیگیری نمائید

 

www.salamategaza.blogfa.com  فرهنگ تغذیه دکتر جمشید خدادادی 

www.ravazadeh.com   سایت احیای سلامت دکتر حسین روازاده

 

www.shiateb.com                 طبّ شیعه

www.hejamat.ir                    در باره حجامت

www.zaloo.ir                       در باره زالو درمانی 

در اینجا اطلاعاتی را که در رابطه با آرد و نان بدست آوردم به شما تقدیم میکنم

 

نان سنتی سبوس کامل :

تهیه شده از آرد محلی سبوس کامل با تخمیر طبیعی ،ازگندم طبیعی وآسیاب آبی ،شامل قسمتهای زنده و حیاطی گندم مثل سبوس ، نطفه ، گلوتون و ......

 

این نان معالج کم خونی، پوکی استخوان،سوءهاضمه،یبوست،

سرطان، ضعف اعصاب، ضعف عمومی و جنسی است.

گندم وجوی طبیعی و دیم (شیمیائی نخورده)

استفاده ازنمک دریا و آب شیرین چشمه وقنات

آرد محلی سبوس کامل، با آسیاب آبی

بهره گیری از انرژی درمانی(تولید تمام دستی)

تخمیر طبیعی با خمیر ترش طبیعی

استفاده از ظروف مِسی وابزار طبیعی

 

 

 

 

 

 

 

 با مصرف نان سبوس کامل از ابتلاء به بیماریهای دیابت،چاقی ، چربی خون، سرطان و بیماریهای قلبی عروقی پیشگیری نمائید.

 

مزایای نان کامل نسبت به نان سفید:

ü   از نظرعلم شیمی گندمی که با کودهای مصنوئی و شیمیائی به عمل آمده است ممکن است شکل گندم راداشته باشد ولی ترکیبات آن از نظر املاح معدنی با گندم طبیعی متعادل نیست.سلولهای سرطانی دارای مقدار زیادی پتاسیم هستند و کود های مصنوعی این فلز را به حد زیادی دارند . ما آرد نان کامل را از گندم طبیعی شیمیائی نخورده تهیه میکنیم.

ü   در سیلوهای  بزرگ معمولاً آسیاها دارای نرده های بزرگ فلزی هستند، این نرده ها هنگام آسیا کردن ایجاد فشارو حرارت زیاد میکنند، این فشار و حرارت بالای آسیاهای چدنی اصطلاحاً آرد را میسوزاند و سبب میشود که چربی گندم به سبوس چسبیده و بعداً با آن خارج شود.این چربی دارای فوائد و منافع بسیاراست که ما آنرا بدون جهت  دور میریزیم و از آن استفاده نمیکنیم.ما برای نان کامل از آسیاب آبی که گندم را به آرامی وسرد آرد میکند استفاده میکنیم.

ü  نان کامل حاوی قسمتهای زنده وحیاتی شامل سبوس، نطفه و گلوتن است که این عوامل مفید با الک کردن از آردهای سفید جدا میشوند . به علاوه در اثر الک کردن مقادیر زیادی از موجودات و عوامل زنده دیگر گندم از قبیل فرمانها، دیاستازها،ویتامینها و آنزیمها از بین میروند.موادی که به سبوس چسبیده اند عبارتند از مواد چربی و مواد فسفردار واز همه بالاتر گلوتن است که در حقیقت مصالح ساختمان بدن به شمار میآید که با الک کردن از آرد جدا میشوند .

ü  در اطراف نطفه گندم مواد سفیده ای ومعدنی زیادی وجود دارد،مهمترین آنها عبارتند از پتاسیم ، نمک، آهن ، آرسنیک و کمی کلسیم ، وجود این مواد برای گلبولهای خون که سربازان مدافع بدن هستند ضروری ولازم است ، که متاسفانه با الک کردن از آرد جدا میشوند .

ü  نان سفید ترشی معده را زیاد میکند و در نتیجه تولید ضعف عمومی کرده و راه را برای ورود امراض عفونی باز میکند ، در صورتی که نان سبوس کامل به حرکت دودی شکل معده و روده کمک کرده مانع ترشی معده و سوء هاضمه و یبوست میشود .

 

اشخاصی که با نان سفید تغذیه میشوند 58 درصد آنرا هضم نکرده دفع مینمایند ، در صورتی که با نان سبوس کامل تغذیه شوند فقط 5 درصد آنرا هضم نشده دفع می نمایند.

 خاصیت حیاتی آرد در اثر ماندن از بین میرود (اکسیده میشود) بهتر است که گندم را به اندازه احتیاجات روزانه آرد نمایند ولی امروزه فاصله آرد تا پخت نان گاهاً تا چند ماه میشود که از خاصیت آن به تعدادهر روز که بیشتر بماند کاسته میشود

برای تهیه نان کامل عمل تخمیر را بصورت سنتی انجام میدهیم ، با استفاده از مایه خمیر ترش و نمک دریا که حاوی ویتامینها و املاح ویژه ای است که در آرد موجود نیست

 ü  در تهیه نان سفید از همزن (واخیرا) چانه گیر و پهن کن صنعتی که از مواد پلاستیک و فلزات مضر مثل آلمینیوم واستیل استفاده میشود که بخاطر برقی بودنشان در معرض امواج مضرالکترو مغناطیست هم هست.ما برای این اموراز وسائل و ابزار غیر مضر(طبیعی) واز نیروی انسانی برای بهره مندی از فوائد انرژی درمانی(تشعشعات وخواص دست و چشم انسان) بهره میگیریم.

ü  برای اضافه شدن خواص نان کامل بذرها و گیاهان مقوی و معطر مثل کنجد ، سیاه دانه ، زیره ، گل رنگ ، آویشن و بادیون روی آن اضافه میکنیم.

ü  ما به تمام بیماران و اشخاص کِسِل توصیه میکنیم که نان سفید را از غذای خود حذف کنند و به جای آن نان کامل بخورند و همچنین جوانه گندم میل نمایند .

 

سبوس چیست؟

سبوس جدار خارجی گندم را تشکیل میدهد و قسمتی از گندم است که دائماً در آفتاب و هوا غوطه ور میباشد واز تشعشع خورشید و نیروی کهربائی آفتاب و باد و باران استفاده میکند. قسمتی است که دارای مقادیر زیاد ویتامینها و عوامل فعاله است. ویتامینها چیزی جز مظهر کهربائی نیستند.

خلاصه تمام قسمتهای فعاله و زنده گندم در پوستش جمع شده است . در سیلوهای  بزرگ معمولاً آسیاها دارای نرده های بزرگ فلزی هستند، این نرده ها هنگام آسیا کردن ایجاد فشار زیاد میکنند و این فشار و حرارت سبب میشود که چربی گندم به سبوس چسبیده و بعداً با آن خارج میشود.این چربی دارای فوائد و منافع بسیاراست که ما آنرا بدون جهت  دور میریزیم و از آن استفاده نمیکند.

سبوس یکی از مواد بسیار مفید گندم است وبه غلط شهرت داده اند که سبوس در معده هضم نمیشود و باید آرد را الک کرد و آن را گرفت . تجربیات علمی دانشمندان و غذا شناسان عکس این موضوع را ثابت کرده و حتی اخیراً ثابت شده است که عصیر روده ها قسمت زیادی از سلولز را حل میکند و بقیۀ آن به مصرف پاک کردن و جارو کردن روده به کار میرود .

درست است که سلولز سبوس تا اندازه ای دست نخورده با مدفوع خارج میشود ، اما این دلیل آن نیست که در قضاوت عجله کنیم و بگوئیم این مواد برای انسان قابل جذب نیستند و باید خارج شوند و حتی عده ای بدون جهت این مواد را متهم سازند که در معده تولید خراش کرده و زخمهای ناسوری ایجاد مینماید.

در اینجا حقیقت چیز دیگری است و آنچه غذا شناسان میگویند چنین است:

سلولزهایی که ما می خوریم مخصوصاً سبوس نان تا اندازه ای قابل هضم نیستند و مخصوصاً از معده دست نخورده خارج میشوند ولی این قسمتهای هضم نشده دارای فوائد دیگری هستند که از جملۀ آنها یکی ایجاد حرکات دودی معده است .این حرکات دودی ظاهراً اثر مفید و مطبوئی نیستند ولی در حقیقت بسیار مهم و ضروری میباشند . معده را تحریک میکنند واین تحریکات فوائد زیادی دارند و سبب تقویت معده میشوند.

از طرف دیگر مشاهده میکنیم که موادی که با الک کردن از آرد جدا میشوند از قبیل سبوس- گلوتن ونطفه  دارای فواید زیادی میباشند .

نطفه گندم چیست؟

نطفه گندم نيز که قسمت زنده و فعال آن است با الک گرفته میشود . در اطراف نطفه گندم مواد سفیده ای و معدنی زیاد وجود دارند که همه در اثر الک کردن خارج میشوند و مهمترین آنها عبارتند از :

پتاسییم ، نمک ، آهن ، ارسنیک و کمی کلسیم این مواد تماماً برای گلبولهای سفید خون که سربازان مدافع بدن میباشند کمال لزوم را دارند و همچنین وجودشان برای گلبولهای قرمز خون ضروری است.

 نا گفته نماند که خاصیت حیاتی آرد در اثر ماندن از بین میرود و بهتر آن استکه گندم  را به اندازه احتیاجات روزانه آرد نمائید.

 

حالا ببینید الک کردن آرد چه ضررهایی دارد،

 با جدا کردن سبوس از آرد کلیه قوای کهربایی خورشیدی آن را که توأم با فلزات و عوامل مفید است خارج میسازند.موادی که به سبوس می چسبند عبارتند از، مواد چربی و مواد فسفردار و از همه بالاتر گلوتون است که یگانه قسمت ازت دار گندم است و در حقیقت مصالح ساختمانی بدن بشمار میآید.

نطفه گندم را هم با الک کردن آرد از آن جدا میکنیم و به این ترتیب فواید و مزایای کهربایی زمینی را از آرد میگیریم.

سیلیس نیز که عامل ساختمانی دندانها و استحکام استخوانهاست وبا کمک اکسیژن هوا، قلب و کلیه ها را محکم میسازد در اثر الک کردن از بین میرود و یکی از علل ایجاد مرض قند فقدان سیلیس میباشد.

فسفر ماده ایست که برای استخوانها و مغز و سلسله اعصاب و جذب کلسیم ضروری است.

منیزی، فقدان منیزی اساس و پایهٔ عده ای از سرطانها است.

فسفر و منیزی مواد سازندهٔ سلولهای عصبی هستند وبا آن عوامل اساسی ساختمانی خود را تشکیل میدهند.  

آهن فلزیست که فقدانش باعث کم خونی است.

منیزی و آهن فعالیت دودی معده و روده ها را تشویق مینمایند.

سلولز مدفوع را غلیظ میکند، امعاء را تحریک و تقویت مینماید.

 بعلاوه در اثر الک کردن مقادیر زیادی از موجودات زنده و عوامل زندهٔ گندم از قبیل فرمانها،دیاستازها،ویتامینها و آنزیمها از بین میروند.

دیاستازهای مخصوص گندم که رنگ نان را در موقع پختن کمی خرمایی مینمایند نیز در اثر الک کردن از بین رفته و نان را سفید میکنند.

 فلوئور یکی از شبه فلزات گرانبهایی است که در گندم وجود دارد و مینای دندان به آن بستگی دارد ، این شبه فلز نیز با الک کردن از آرد خارج میشود.

 

حالا خودتان قضاوت کنید که چه چیزهای مفیدی را بدون جهت از نان میگیرند و الکهای دو صفر، چهار صفر هم مرض سفیدگری آنها را تخفیف نداده وبه فکر الکهایی با صفرهای زیادتری هستند.

 

آزمایشات علمی دانشمندان،

 نشان داده که اگر سگی را تنها با نان سفید غذا دهیم حد اکثر پنجاه روز زنده میماند ، در صورتی که سگهایی که با نان کامل یعنی  نانی که الک نشده باشد تغذیه شوند سا لها صحیح و سالم میمانند.

نان سفید ترشی معده را زیاد میکند و در نتیجه تولید ضعف عمومی کرده و راه را برای ورود امراض عفونی باز میکند.عدهٔ زیادی از پزشکان اثرات اسف انگیز نان سفید را که عامل اصلی ایجاد سل است نشان داده اند.

نان کسی را ضعیف نمیکند ولی سفید آن تولید یک نوع ترش کردن مینماید که آنرا ترشی نشاسته ای نامیده اند.

اشخاصی که با نان سفید تغذیه شوند 58 درصد آنرا هضم نکرده دفع مینمایند.این مدفوعات با اسیدلاکتیک مخلوت بوده واثری از پپتون ندارند ، در صورتی که با نان کامل تغذیه شوند فقط پنج در صد آن را هضم نشده دفع مینمایند. این مدفوع بدون اسید لاکتیک و توأم با پپتون است . نان سفید عامل بسیاری از ابتلائات معده ای است زیرا نان سفید از نشاسته ترکیب شده است .نشاسته یکی از مواد قندی است که در بدن میسوزد و تولید نیرو میکند ولی وقتی زیاد باشد به طور ناقص هضم و به سرعت در معده تخمیر میشود.

در غالب کشورهای جهان نان یک غذای اصلی است و در نتیجهٔ معمول شدن نان سفید باید گفت که نسل بشر رو به انهدام میرود. قبل از آنکه نان سفید در کشور ایسلند معمول شود مرض سل در آنجا وجود نداشت و مردم نمیدانستند چنین مرضی در دنیا وجود دارد.نان سفید تنها عامل سل نیست ولی تجربه ثابت کرده است بین این دو ارتباطی وجود دارد که بسیار وحشتناک است وهمچنین است مرض خانمانسوز سرطان،زیرا در نقاطی که قند سفید و نان سفید نمیخورند این مرض وجود ندارد. بهترین دلیل در این ارتباط ، دهاتیها هستند که همیشه سالم بوده و از بیماریها در امان میباشند.

خانم راندوآن رئیس بنگاه علمی غذا شناسی فرانسه که عضو آکادمی طبّی میباشد ، در مورد غذای فلاحان مصری چنین مینویسد:

فلاحان مصری بطور کلی گوشت نمیخورند و غذای آنها از مقداری گیاه و لبنیات تشکیل میشود.نانی میخورند که سبوس آن به هیچ وجه گرفته نشده و از آرد گندم و ذرت (45 کیلو گندم یک کیلو ذرت) تشکیل شده است.گاه گاهی آرد ذرت هندی و آرد باقالا هم مخلوط میکنند.بیشتر فلاحان مصری همه روزه مقداری پنیر میخورند و به سفرهٔ خود سبزیجات مانند: شلغم،پیاز،سبزی خوردن و کاهو اضافه مینمایند و به سالاد خود کمی فلفل ونمک میزنند.عدهٔ معدود از فلاحان نیز سفرهٔ خود را کمی تغییر داده، زیتون سیاه و باقالای پخته و کمی سیر به آن اضافه مینمایند. این روش بسیار ساده که نزد اروپاییان غیر کافی به نظر میرسد آنها را  بسیار قوی و تنومند کرده است به حدی که دارای عضلات نیرومندی هستند.

طبقه ثروتمند مصری غذایشان با غذای فلاحان متفاوت است،نانشان از گندم بسیار اعلا است که سبوس آن به کلی گرفته شده است.معمولاً شیر،کره وپنیر بسیار میخورند و گوشت زیادی مصرف میکنند و میوه های بسیاری تناول میکنند، بیشتر غذاها را میپزنند و فقط میوهجات را تازه و خام میخورند. این طبقه مخصوصاً زنهایشان بسیار چاق و فربه میباشند ، چهره شان غالباً رنگ پریده و مبتلا به نفس تنگی میباشند و قادر به انجام کارهای سنگین نیستند . ورم معده ، نقرس و مرض قند در بین طبقات ثروتمند مصری مرض جاری است. با توجه به این مطالب جای تأسف است که مصرف نان سفید روز به روز در کشور ما زیادتر میشود.

آنچه تا به حال گفتیم مربوط به نان سفیدی بود که با الک کردن به دست میآید و بدتر از آن نان سفید شیمیایی(کارخانه ای) است. آردهای سفید تنها آرد الک کردهٔ ساده نستند ، بلکه در بعضی از کارخانجات ، آنها را با مواد شیمیایی سفید میکنند و این عمل سفیدگری با گازهای سمّی انجام میشود و مضحکتر اینکه به جای خمیر ترش هم مواد شیمیایی به کار میبرند که کارخانجات شیمیایی آ نها را بجای خمیر ترش ساخته اند.این مایع خمیر مصنویی ساخت امریکا که در اغذیه فروشیها موجود است و مردم مصرف میکنند از ترکیبات زاج سفید است و بایستی از آن جداً اجتناب کرد زیرا در بنگاه فیزیولوژی دانشکدهٔ طب پاریس و بنگاه بهداشت غذائی به دقت مورد مطالعه قرار گرفت و مضر تشخیص داده شد و نیز در همان مؤسسات ساج را در سگ امتحان کردیم و معلوم شد که مولد زخمهای سخت معده و روده است . این امراض بعد از استفاده گسترده از خمیر مایهٔ شیمیایی زیاد دیده میشوند. زاج اثر عمیقی روی غدد تناسلی زنان دارد و پس از آنکه چهار ماه این مواد را به حیوانات خوراندیم مشاهده شد که تخمدان آنها پنجاه درصد کوچک شده و از تولید مثل آنها کاسته است. این آزمایشات نشان میدهد که خمیر مایهٔ مصنوعی که پایه آن روی زاج سفید قرار گرفته است برای بقای نسل بشر بسیار موذی و خطرناک است و قابل قبول نیست و نتیجه ای جز تباه کردن ساختمان تناسلی و معده ندارد و از نظر بهداشت غذائی مردود است.

راستی که بشر امروز دم از تمدن و علم میزند ولی کارهایی میکند که بسیار احمقانه است.از یک طرف با الک کردن گلوتن آرد را که یک مادهٔ سفیده ای طبیعی و مناسب برای ساختمان نسوج انسان است ، میگیرند و از طرف دیگر بعضی از کارخانجات آرد سازی گلوتن (آهن وانواع ویتامین و مواد معدنی) مصنوئی به این آردها میزنند و سقوط بشریت را با این عمل فراهم میسازند.در اینجا بی اختیار به یاد کودهای مصنوئی می افتیم که دانشمندان مضرات آنرا بوسیله آزمایش نشان داده اند.از نظرعلم شیمی گندمی که با کودهای مصنوئی به عمل آمده است ممکن است گندم طبیعی شناخته شود ولی ترکیبات آن از نظر املاح معدنی با گندم طبیعی متعادل نیست.سلولهای سرطانی دارای مقدار زیادی پتاسیم هستند و کود های مصنوعی این فلز را به حد زیاتری دارند .

خلاصه گندم غذائی است که برای انسان نظیر ندارد، گندم یکی از غنی ترین حبوبات است که طبیعت به ما داده است و چنانچه بخواهیم همیشه سالم باشیم نبایستی از خواص نیروبخش آن صرف نظر کنیم.تمام ویتامینها در آن پیدا میشوند،مقداری فسفر و مواد معدنی دارد.سبوس گندم از نظر خواص بسیار غنی است و از آن بهتر گندمی است که سبز شود. در جوانهٔ آن ویتامینهای جدیدی پیدا میشود.ما به تمام بیماران و اشخاص کسل توصیه میکنیم که نان سفید را از غذای خود حذف وبه جای آن نان سیاه کامل بخورند و همچنین جوانهٔ گندم میل نمایند.جوانه گندم برای تمام کسانی که املاح معدنی بد نشان کم است مفید میباشد. اشخاص کم خون، اشخاص ضعیف ،کسانی که دورهٔ نقاهت را میگذرانند بیماران عصبی ،اشخاص عقیم ونازا به این جوانه گندم احتیاج دارند و قبل از زایمان برای زنان خوردن آن لازم است و نیز جوشاندهٔ گندم  و جو و سایر حبوبات منافع بسیاری دارد.بسیاری از پزشکان عالیمقام معتقدند که هر کس روزانه چند دانه گندم خام بخورد منافع فوقالعاده ای از آن خواهد برد ولو خیلی کم یعنی دو دانه باشد.

نان گندم:

گندم از سه قسمت متمایز تشکیل شده و قوت غالب ما میباشد.

قسمت اول آن نشاسته است که به آسانی تبدیل به قند شده سوخت بدن را تأمین میکند واز این رو نان جزو غذاهای نیروبخش قرارگرفته است.

قسمت دوم گلوتن است که مانند موم درعسل میباشد ، یعنی همانطور که موم خانه خانه تشکیل داده و عسل در آن خانه ها جا میگیرد این ماده هم که در آب غیر محلول است نشاسته را در خانه های خود قرار داده و با آب میتوان این دو ماده را از هم جدا کرد.این ماده جزو مواد ازت دار بیاض البیضی است  و ماده ای به نام لیزین دارد که ترشی خون را بالا میبرد .

قسمت سوم که روی گندم قرار دارد سبوس است که دارای فسفر و ویتامین ب میباشد ولی کلسیم ندارد .در این قسمت ماده ای وجود دارد که کلسیم را رسوب میدهد،یکی از اسرار مهم طبیعت در همین ماده ضد کلسیم سبوس نان است.قبلاً گفتیم که کلسیم با اینکه قلیائی است عملش در بدن ایجاد ترشی میباشد. لیزین وگلوتون هم ترشی خون را بالا میبرند و اگر قرار بود د راین غذای مورد نیاز فقرا هم کلسیم و هم گلوتن وهم لیزین وجود داشت نان به قدری خون را ترش میکرد که خوردن آن خطرناک میگردید.نان را باید با سبوس ونشاسته و گلوتن خورد تا درجه قلیائی خون همواره ثابت باشد  و زیاد تغییر نکند ، نان دارای مواد معدنی و چربی و ویتامینهای ب میباشد . خمیر ترش که به نان میزنند آنهم دارای مقداری ویتامینهای ب میباشد و از ویتامینهای دیگر هم سهمی دارد .نان دارای دیاستاز مخصوصی است که حامل مقداری منگنز میباشد .

به علت نازکی زیاد و نور و حرارت تنور،میزان ویتامینهای نان بسیار کم میشود.(لذا نان کلفت نرم پیشنهاد میشود)

 

کدام مفیدترند ؟ نان جو یا نان گندم ؟

نان گندم مقداری کلسیم بدن را رسوب میدهد ولی نان جو این خاصیت را ندارد و حتی دارای مقداری کلسیم میباشد . بنا بر این خوردن نان گندم به مقدار کم برای کسانی که غذاهای متنوع و کلسیم دار میخورند و از حرارت آفتاب استفاده مینمایند بسیار نافع است زیرا کلسیمهای کهنه در بدن آنها از بین رفته و جای خود را به کلسیم تازه میدهد.کسانی که غذاهای متنوع نمیخورند و همچنین زندانیان و کسانی که در نقاط تاریک به سر برده و از حرارت آفتاب چنانچه باید و شاید استفاده نمیکنند نباید نان گندم سبوسدار میل نمایند زیرا دچار کمبود کلسیم و فسفر میشوند.

نان جو به علت داشتن ویتامین ب و همچنین اثر نیکوئی که در پرورش میکربهای امعاء و مولد ویتامین ب دارد بسیار نافع است و جوانی را حفظ میکند واز سفید شدن مو جلوگیری مینماید .

 

در خوردن نان نباید افراط کرد !

فوائدی که برای نان جو و گندم شمردیم یک شرط اساسی دارد و آن عدم تجاوز از مقدار خوراک آنهاست ، زیرا نان گندم زیاد، شخص را دچار کمبود کلسیم میکند .

نان جو زیاد نیز اسهال تولید مینماید و زیادی ویتامین ب شخص را مریض میکند. مقدار خوراک نان در شبانه روز دویست گرم است و حتی المقدور باید بکوشیم که زیادتر از این مقدار مصرف ننمائیم ،ولی کارگران مقدار بیشتری لازم دارند.

مطالب فوق برگرفته از کتابهای اعجاز و اسرار خوراکیهااز مرحوم دکتر غیاث الدین جزایری است، بعلاوه اضافاتی

Home Up حکیمانه نان سنتی سبوس کامل تغذیه و طب سنتی

 

آموزش طراحی ونقاشی آنلاين در اينترنت، بصورت چت ويديو

 

E-mail :  salemiArt@gmail.com

 www.facebook.com/masoudsalemi.artist      

 skype :  salemiArt                     

استفاده از تصاویر و مطالب این سایت با ذکر منبع مجاز است